Правила виконання АХР на території України
Правила поширюються і є обов'язковими для юридичних осіб, незалежно від форми власності та відомчої належності, діяльність яких пов'язана із забезпеченням організації та виконанням авіаційних робіт у сільському та лісовому господарстві.
Організація та виконання польотів на авіаційних роботах у сільському та лісовому господарстві здійснюється експлуатантами авіаційної транспорту (АТ) на підставі договорів із фізичними чи юридичними особами незалежно від форми власності.
Підставою для оформлення договору є заявка замовника. У заявці вказуються види робіт, їх обсяги та строки виконання, наявність злітно-посадкового майданчика (постійного або тимчасового).
Перед початком виконання АХР проводиться низка організаційних заходів, до яких належить проведення процедур:
- забезпечення льотної придатності ПС;
- медичної сертифікації авіаційного персоналу;
- отримання (продовження терміну дії) посвідчень авіаційних фахівців;
- обов'язкове страхування;
- відбору та навчання льотного та технічного складу;
- вибору злітно-посадкових майданчиків (ЗПМ) для АХР, а також, при необхідності, проведення процедур, пов'язаних з отриманням дозволу на їх експлуатацію;
- підготовки авіаційно-технічного майна, майна і обладнання для улаштування ЗПМ для АХР, завантажувального інвентарю, індивідуальних засобів захисту та іншого спеціального спорядження.
Експлуатант авіаційного транспорту (АТ) повинен:
- мати сертифікат експлуатанта на право здійснення авіаційної діяльності в Україні, виданий Державіаслужбою України, сертифікат організації з ТО або доручити виконання ТО сторонній організації, яка має відповідний сертифікат організації з ТО;
- дотримуватися правил польотів повітряних суден (ПС), а також законодавства України щодо застосування пестицидів і агрохімікатів, нормативно-правових актів щодо застосування авіаційного методу внесення пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві.
Виконання АХР повинно здійснюватися у відповідності до вимог Державних санітарних правил транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві.
До виконання польотів на АХР на території України допускаються ПС, що зареєстровані в державному реєстрі цивільних повітряних суден України.
ПС, які використовуються на АХР, повинні мати сертифікати льотної придатності, видані Державіаслужбою України (ДАСУ).
Перед виконанням АХР, кожен член екіпажу ПС (командир повітряного судна (КПС), авіатехнік) повинен отримати посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного проведення робіт з пестицидами і агрохімікатів та мати допуск на право роботи, пов'язаної із застосуванням пестицидів і агрохімікатів.
Планування АХР
Робота ПС організовується та проводиться згідно узгодженого сторонами плану-графіка.
Виробничі польоти на АХР виконуються на підставі завдання замовника на виконання авіаційних робіт у сільському та лісовому господарстві, підписаного керівником та завіреного печаткою організації або юридичної особи, яка уклала договір, а також плану-завдання виконавця на виконання авіаційних робіт, яке надається екіпажу ПС на підставі укладеного договору.
У районах, де планується виконання АХР, замовником або експлуатантом АТ, завчасно підбираються та обладнуються постійні або тимчасові злітно-посадкові майданчики (ЗПМ).
Фізичні характеристики злітно-посадкових майданчиків
Поверхня злітно-посадкового майданчика (ЗПМ) повинна бути рівною, без бугрів, купин, ям, колій, по змозі мати задерніння і не мати будь-яких перешкод для польотів.
ЗПМ дозволяється використовувати під посіви низькорослих (заввишки не більше 0,5 метрів) сільськогосподарських культур (посіви конюшини, інших багаторічних трав і т.п.), при обробленні яких створення борізд не потрібно.
При неможливості підготувати постійні і тимчасові ЗПМ, зазначених вище розмірів (складний рельєф і т.п.) у випадках, якщо за кінцевими і бічними границями льотних смуг відсутні яри й інші небезпечні місця, допускається зменшити загальну довжину і ширину льотних смуг.
Відповідальним за забезпечення організації робіт та виконання польотів на майданчику, підібраному з повітря, є командир ПС.
Організація забезпечення та порядок використання пально-мастильних матеріалів при виконанні польотів на авіаційних роботах у сільському та лісовому господарстві
Перед початком виконання авіаційних робіт керівник підприємства:
- Допускає наказом особовий склад до роботи з пально-мастильними матеріалами (ПММ);
- Укладає договір на постачання ПММ та проведення робіт з визначення їх якості;
- Розробляє та затверджує Технологічну карту щодо організації робіт з доставки, підготовки та заправки ПММ ПС на ЗПМ АХР.
- Здійснює контроль за якістю ПММ шляхом проведення аналізів проб ПММ у лабораторіях. За умови зберігання ПММ на підприємстві, перевірка якості виконується один раз на місяць.
Безпосередньо при виконанні АХР, екіпаж ПС забезпечує:
- Дотримання вимог Технологічної карти щодо організації робіт з доставки, підготовки та заправки ПММ ПС на ЗПМ АХР.
Організація підготовки та допуску льотно-технічного складу до виконання авіаційних робіт у сільському господарстві
- Експлуатант АТ розробляє та узгоджує з Державіаслужбою програму підготовки авіаційного персоналу.
- Щорічно, перед початком АХР, командний, льотний та інженерно-технічний склад проходить теоретичну і практичну спеціальну підготовку за програмою експлуатанта.
Виконання польотів на авіаційних роботах у сільському господарстві
Згідно із завданням замовника на виконання АХР командиру повітряного судна (КПС) необхідно детально вивчити район польоту на АХР, виявити наявність перешкод, нанести їх розташування на плани земельних ділянок і на підставі цих даних визначити характер складності оброблювання кожної ділянки, провести необхідні розрахунки для виконання польотів.
АХР виконуються на гранично малих висотах — від 2 до 10 метрів. Робоча висота польоту при оброблювані ділянки встановлюється до технології даного виду робіт, але не нижче 2 метрів над рослинами, та 10 метрів над верхівками дерев.
АХР можуть виконуватися на протязі всієї світлової частини дня, за умови, що температура навколишнього середовища не перевищує 22 градуси.
Найсприятливіші метеорологічні умови для виконання АХР — вранці до появи висхідних потоків та підсилення вітру і ввечері з моменту зменшення або припинення вказаних погодних умов.
Перед початком кожного льотного дня, КПС зобов'язаний виконати за номограмами та відповідними графіками розрахунок довжини розбігу, злітної дистанції і пробігу літака в залежності від температури навколишнього повітря, атмосферного тиску, а також стану поверхні ЗПС. У залежності від розрахункових даних і розмірів ЗПС визначити злітну масу літака та намітити рубіж припинення злету.
КПС є відповідальним за процес завантаження ПС хімікатами і заправку ПС пально-мастильними матеріалами.
Злітна маса ПС повинна відповідати злітній масі, що була розрахована.
Особливості виконання польотів на АХР
Висота робочого польоту над ділянкою, що обробляється, визначається технологією виконання даного виду робіт.
Польоти виконуються на швидкості та режимах згідно з КЛЕ даного типу ПС і вимогами технології роботи.
Необхідно пролітати над перешкодою на підходах до створу сигналів з перевищенням не менше 10 метрів, а над опорами високовольтних ЛЕП — не менше 20 метрів.
Польоти при оброблювані ділянок, на яких є перешкоди,повинні виконуватися з дотриманням таких правил:
а) Польоти над ділянками, що пересічені повітряними смугами зв'язку та електропередач (якщо робоча висота польоту дорівнює або менша висоти цих перешкод) дозволяється виконувати:
- Уздовж траси з повітряної сторони на відстані не менше 50 метрів від краю проводів при швидкості вітру до 5 м/с і не менше 100 метрів при швидкості вітру від 5 м/с до 8 м/с;
- Уздовж траси з підвітряної сторони при вітрі до 8 м/с на відстані від крайніх проводів не менше 50 метрів.
б) Польоти з пересіченням ЛЕП (нижче 1000 В), ліній зв'язку, вітрозахисних смуг, що розташовані поперек поля, що оброблюється, а також над високими деревами і іншими перешкодами, допускаються з перевищенням над ними і опорами ЛЕП не менше 10 метрів при швидкості вітру до 4 м/с і не менше 20 метрів при швидкості вітру більше 4 м/с.
При оброблюванні ділянки і виході з гону дозволяється пересікати високовольтні ЛЕП (вище 1000 В) з вимкнутою сільськогосподарською апаратурою на висоті менше 50 метрів. При польотах уздовж ЛЕП, напругою 750 кВ і більше відстань повинна бути збільшена на 50 метрів.
в) Польоти вздовж вітрозахисних смуг, коли вони вище культур, що оброблюються, допускаються на відстані від них:
- З навітряної сторони не менше 15 метрів при швидкості вітру до 4 м/с і не менше 30 метрів при швидкості вітру більше 4 м/с;
- З підвітряного боку і при суворо зустрічному і попутному вітрі не менше 15 метрів, якщо швидкість вітру не перевищує 8 м/с.
Зниження ПС до заданої висоти польоту виконується суворо по прямій.
Перший захід ПС на ділянку, що обробляється, виконувати з розрахунку того, що розворот для виходу на гін не перевищував 90 градусів.
Режим виробничого польоту на ділянках з відкритими підходами встановляється за 200 метрів від межі, ділянки, що оброблюється.
Сільськогосподарська апаратура вмикається і вимикається на початку і в кінці гону з таким розрахунком, що хімікати випадали точно в межах ділянки, що оброблюється.
Застосування пестицидів
Пестициди — це токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначенні для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям, а також гризунам, бур'янам, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Примітка: Мінеральні добрива — неорганічні сполуки, які містять поживні елементи, необхідні рослинам. Мінеральні добрива не відносяться до пестицидів (див. Таблицю 2), тому на них не поширюються санітарно-захисні зони оброблювальних ділянок.
Примітка: Мінеральні добрива — неорганічні сполуки, які містять поживні елементи, необхідні рослинам. Мінеральні добрива не відносяться до пестицидів (див. Таблицю 2), тому на них не поширюються санітарно-захисні зони оброблювальних ділянок.
Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в України».
Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника авіаційних робіт та власника повітряних суден.
За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи згідно з вимогами ДСП 382-96 (Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України).
При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені ДСП 382-96 санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об'єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо).
Робота на площах, оброблених пестицидами
Протягом доби забороняється проведення ручних робіт на ділянках, які межують з обробленими полями. Зона санітарного розриву при цьому повинна складати — 1000 метрів (з урахування вітру).
Застосування у лісовому господарстві
При обробці лісів пестицидами за допомогою авіації необхідно додержуватися санітарно-захисних зон до: джерел господарсько-питного водопостачання і населених пунктів — 1000 метрів, рибогосподарських водойм, оздоровчих установ і населених пунктів (оздоровчі табори та будинки відпочинку) — 2000 метрів, полів з чутливими до гербіцидів сільськогосподарськими культурами — 3000 метрів, полів з сільськогосподарськими культурами — 1000 метрів.
Забороняються авіахімобробки на ділянках, які розташовані ближче 1 км від жилої зони. Такі ділянки оброблюються за допомогою наземної техніки.
Авіаційне застосування пестицидів шляхом обпилювання забороняється.
При обробках установлюються санітарно-захисні зони від меж оброблюваних ділянок до водних джерел, при авіа методі — 1000 м (до рибогосподарських водойм не менше 2000 м).
У разі порушення регламентів застосування пестицидів авіаційним методом, що призвело до ушкодження рослин, бджіл, отруєння людей чи тварин, командир екіпажу ПС негайно повідомляє керівництво, адміністрацію району, де виконувались АХР, та складає повідомлення про подію з метою подальшого її розслідування.
Сільгосптоваровиробники, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані:
- Не пізніше за 3 доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 кілометрів від оброблювальних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату (див. Стаття 30 та 37 Закону України «Про бджільництво»).
- Інформувати власників пасік за 3 доби до хімобробок із зазначенням застосованого засобу захисту рослин (ЗЗР) щодо місця ( у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки, указується час ізоляції бджіл (строки ізоляції бджолосімей можуть збільшитися на 1-2 дні при зниженні температури і збільшенні вологості повітря). Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечерні години. Допускається проведення обробок у денні години у похмурі, прохолодні дні з температурою повітря нижче +10С. Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. (див. Пункт 7 Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 № 9).
- Авіаційне застосування заборонено проводити пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче (див. Підпункт 5.26 пункту 5 ДСП 382-96, затв. наказом МОЗ України від 18.12.1996 № 382):
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
Примітка:
- Стаціонарна пасіка - пасіка, на подвір'ї якої постійно перебувають бджолині сім'ї (щодо обов’язкової реєстрації та паспортизації таких пасік – дивиться Статтю18 Закону України «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл»);
- У випадку взаємодії з кочовими пасіками – там теж передбачена процедура оповіщення: власником пасіки (або уповноваженої ним особи) зобов'язаний завчасно, але не менше ніж за три доби до такого переміщення, повідомити органи місцевого самоврядування за новим місцем розташування кочової пасіки (Статтю23 Закону України «Про розвиток галузі бджільництва, охорону, захист та збереження бджіл»).
- У будь-якому випадку власник пасіки обов'язково має її зареєструвати, мати відповідний паспорт на неї та заздалегідь сповіщати органи місцевого самоврядування про своє знаходження та про заплановані місця тимчасових переміщень, що в свою чергу надає нам гарантовану можливість вільно та позитивно співпрацювати з бджолярами.
- При виконанні замовником АХР вимог розділу 5, ДСП 382-96 - у власника пасіки виникає законна необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору, на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 днів (див. п. 5.2).
б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т.п.)
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.
- Для попередження зносу пестицидів авіаційним методом, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с ( для дрібнокрапельного) і 4 м/с (для крупнокрапельного оприскування), при застосуванні аерозолю швидкість вітру не повинна перевищувати 2 м/с. При авіаобробці — робоча висота над об'єктом повинна бути не менше 3 м.
- Див. Підпункт 6.2.15., 6.3.1. 6.1.7., 6.2.11., 6.3.4., 6.2.7., 6.1.4., 3.1. Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, затверджених наказом МОЗ України 03.08.1998 № 1:
а) Не менше чим за 2 доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що оброблюються, повинні бути встановленні попереджувальні написи.
б) Всі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов'язково реєструються в спеціальних журналах згідно наряду на виконання робіт з пестицидами і агрохімікатами. Використовувати справні засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) на кожного працюючого з пестицидами і агрохімікатами.
в) Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути занесені на карти-схеми земле та лісо користування.
Поставити запитання
Всі поля форми обов’язкові для заповнення